Staff Structure

Leadership Structure 2021-22

Principal:

 

  • Mr M Bennett, BSc PGCE PQH (NI)

Vice Principals:

 

  • Mrs H Watts-Steede, BEng MEd PGCE SAP Cert
  • Mr M Weir, BEd DASE PQH (NI) MCCT

Senior Leadership Team:

 

  • Miss L Murray, BMus MA LTCL LMusTCL PGCE (Head of Junior School)
  • Mr P Boyle, BA PGCE (Head of Senior School)
  • Mrs D Mitchell, BEd MEd (Head of Upper School)

Academic Staff 2021-22

Art & Design and Contemporary Crafts Department:

 

  • Ms C Quail, BA PGCE (Subject Leader)
  • Miss A Johnston, BA PGCE
  • Miss L Craig (Technician)

Business Studies Department:

 

  • Mrs D Mitchell, BEd MEd (Subject Leader)
  • Mrs A Donnelly, BSc PGCE

Drama Department:

 

  • Mrs O Murtagh, BA MEd PGCE (Subject Leader)
  • Mrs L Scott, BA PGCE
  • Mrs D Thompson, BA PGCE
  • Miss L Young, BEd (Maternity Cover)

English Department:

 

  • Mrs K Bennett, BA MSc PGCE (Subject Leader)
  • Miss J Magee, BA PGCE
  • Miss G Esler, BA PGCE
  • Mrs U Graham, BA PGCE
  • Miss S Hardy, BA PGCE
  • Mrs A McCallion, BA PGCE
  • Mrs O Murtagh, BA MEd PGCE
  • Mrs L Scott, BA PGCE
  • Mrs D Thompson, BA PGCE
  • Mr M Weir, BEd DASE PQH (NI) MCCT
  • Mr P McAnea, BA PGCE
  • Miss L Young, BEd (Maternity Cover)
  • Ms A O'Halloran, BA PGCE (Maternity Cover)

Geography Department:

 

  • Mrs S Nicholl, BSc MEd PGCE (Subject Leader)
  • Mr M Bennett, BSc PGCE PQH (NI)
  • Mr C Hodgson, BSc MSc PGDE
  • Ms C Mulligan, BSc PGCE

History Department:

 

  • Mr P Boyle, BA PGCE (Subject Leader)
  • Mrs M O'Donovan, BA PGDip PGCE
  • Mrs P McHugh, BA PGCE
  • Mrs M Dale, BA PGCE
  • Mrs R Cameron, BA PGCE

Home Economics and Health & Social Department:

 

  • Mrs Z Ings, BSc PGCE (Subject Leader)
  • Mrs A McDaid, BSc PGCE
  • Mrs V Dempsey, BA PGCE
  • Mrs L Nicholl, BA PCGE
  • Miss B Hardy, BEd
  • Mr G Pollock, BSc PGCE (Maternity Cover)
  • Miss L Craig (Technician)

ICT Department:

 

  • Mr S Harvey (Subject Leader)
  • Mrs C Sexton, BSc PGCE
  • Mrs A Donnelly, BSc PGCE
  • Mr D Knox, BSc PGDE

Mathematics Department:

 

  • Mrs S Leetch, BSc MSc PGCE (Subject Leader)
  • Mr S Black, BSc PGCE
  • Mrs B Burns, BSc PGCE
  • Mr D Graham, BSc PGCE
  • Mrs M Heggarty, BSc MSc PGCE
  • Miss F McCormack, BSc PGCE
  • Miss H Nelson, BSc PGCE
  • Mr C McMullan, BSc PGCE

Media Studies Department:

 

  • Mr P McAnea, BA PGCE (Subject Leader)
  • Miss G Esler, BA PGCE

Modern Languages Department:

 

  • Ms L Averell, BA MEd PGCE (Subject Leader)
  • Mrs V Dempsey, BA PGCE
  • Mrs L Nicholl, BA PGCE

Music Department:

 

  • Miss L Murray, BMus MA LTCL LMusTCL PGCE (Subject Leader)
  • Mrs J Armstrong, BMus LTCL PGCE

Boys PE Department:

 

  • Mr D Kelly, BA PGCE (Subject Leader)
  • Mr G Lynn, BSc PGCE

Girls PE Department:

 

  • Mrs D Ross, BSc PGCE (Subject Leader)
  • Mrs R Harrison, BA PGCE
  • Mrs M Heggarty, BSc MSc PGCE

RE Department:

 

  • Mrs M Kelly, BTh PGCE (Subject Leader)
  • Mrs C Anderson, BTh PGCE
  • Mrs J Gordon, BA PGCE
  • Miss H Myles, BEd

Science Department:

 

  • Mrs A Dempsey, BSc PGCE (Subject Leader for Chemistry)
  • Mrs D Gunning, BSc MEd PGCE (Subject Leader for Biology) 
  • Mrs G McAlonan, BSc PGCE (Subject Leader for Physics)
  • Miss E Shaw, BSc PGCE
  • Mrs S Smith, BSc PGCE
  • Mr S Duffin, BSc PGDE
  • Mrs A Cummings (Technician)

Technology Department:

 

  • Mr G Harding, BSc PGCE (Subject Leader)
  • Mrs H Watts-Steede, BEng MEd PGCE SAP Cert
  • Mr A Cuthbert, BEng MSc PGCE
  • Mr D Barton
  • Mr H Dunlop (Technician)
  • Mr D Steede (Technician)